En estetiserad ekonomi
Lars Strannegård som arbetar på Handelshögskolan och har en professur på Uppsala universitet, talade om kopplingen mellan design och ekonomi. Hur design har utvecklats till en central del i företagandet och värdebyggandet. Läs mer under Seminarier för vetgiriga.
Ny kampanj för LFV
Vi har tagit fram en ny serie annonser som kommer att gå under våren för LFV. Målgrupper: Internt, affärspartners och resenärer.
Projekt åt Riksbyggen
Riksbyggen Ekonomicenter samordnar ekonomin för Riksbyggen och dess bostadsrättsföreningar. Vi har fått i uppdrag att förtydliga Ekonomicenters roll i organisationen och förklara hur det går till att bli ny medlem i en av Riksbyggens anslutna bostadsrättsföreningar.
Fascinerande
Jag upphör aldrig att fascineras. Ibland är vi och träffar stora välrenommerade företag och diskuterar eventuella samarbeten. Och så vill man att vi ska "komma med en idé" på en ganska torftig brief. Visst kan vi göra det, men samtidigt är det en slående kontrast mot många mindre kända företag som vill arbeta seriöst med att stärka sina positioner. Där vi ofta får en intressant diskussion med vår Märkesled kring hur de ska få en längsiktig utveckling. Även om det inte alltid innebär ett samarbete så har vi i alla fall en givande diskussion!
Skillnaden i hur man ser på vad byrån kan/ska leverera är slående. Detta är inte helt ovanligt och samtidigt klagar vår bransch på att våra frågor inte tas på tillräckligt allvar hos företagen. Tacka för det! Som man bäddar får man ligga. Hade man slutat med allt löst pitchande och i stället satsat på långsiktig kvalitet skulle många sköna kronor sparas. Både hos köpare och konsult. Sannolikt skulle också lönsamheten öka.